HobbyBoss 84810 Russian KV-1(model 1941)KV small turret tank 1/48 Scale
SKU code: HB84810
Make 4 interest-free payments of $6.12 fortnightly and receive your order now.
The KV type tank that research to manufacture wins in the competition of the heavy type tank from the factory of Kirov in 1939, ising named after KV-1.KV-1 the beginning batch quantity produces in 1942 February, at the beginning of the production model number calls the KV-1 model 1941 " small Turret", first material in KV-1 types L-11s 76.2 mm of artillery; July of 1940, the heavy type in the series of KV tank production be transfered by the factory of Kirov the 100 factory production, henceforth the KV-1 that produce all changed to pack better types F-32s in function 76.2 mm of artillery.
Details
|
Item No |
84810 |
|
Item Name |
Russian KV-1(model 1941)KV small turret tank |
|
Scale |
1:48 |
|
Item Type |
Static kit |
|
Model Brief |
Length: 145mm Width: 69mm Height: 58mm |
|
Total Parts |
216 pcs |
|
Photo Etched Parts |
One sheet |
|
Total Sprues |
8 pcs |
|
Camouflage Scheme |
Russian Army |

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.
| SKU | HB84810 |
| Barcode # | 6939319248107 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.005632000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ForeArt 5002 Ukrainian M142 "HIMARS" ATACMS/GMLRS 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $94.49
Tamiya 35318 Finnish Army Assault Gun BT-42 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.318
$71.99
ICM 35360 Bergepanther with Pz.Kpfw.IV Turret 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $68.39
Tamiya 35209 German Pz.Kpfw. IV Ausf.H Early Version 1/35 Scale Plastic Model Kit
$45.99
Tamiya 35352 British Infantry Tank Mk.III Valentine Mk.II/IV 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$59.99
More info