Revell 03859 Horten Gotha Go 229 A 1/48 Scale Model Kit
SKU code: 03859
Make 4 interest-free payments of $21.25 fortnightly and receive your order now.
Revell 03859 Horten / Gotha Go 229 A-1
Model replica of the Horten Go229 A. The flying wing aircraft was equipped with 2 jet engines, the prototype first flew in December 1944.
Authentic representation of the following versions:
- Detailed front and main landing gear
- Detailed cockpit
- Two 30 mm cannons
- Tubular frame interior
- Detailed Jumo 004 engines
- Decals for 2 Luftwaffe versions
Scope of delivery:
- Plastic model kit (not assembled).
- Illustrated, multilingual assembly instructions
- Decals
| SKU | 03859 |
| Barcode # | 4009803038599 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.009963000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info