TRAXXAS 5216: Clutch Bell 16T 16-T/Tooth +Washer & 5mm E-Clip
SKU code: 5216
Make 4 interest-free payments of $4.25 fortnightly and receive your order now.
This is a Stock part for:
1/10 Revo 3.3 (5309)
This is an Optional part for:
1/10 Revo 3.3 (5308)
1/10 Slayer Pro 4x4 (5907)
1/10 Slayer 2wd (5908)
Features:
- Metal construction
- Five cooling holes on the face of bell (bellow the teeth)
- Teflon Washers
- E-Clip
One (1) Clutch Bell
Two (2) Washers
Two (2) E-Clips
Requires:
5x11mm bearings, Traxxas #4611
Specifications:
Diameter at the base: 15/16" (24mm)
Height: 11/16" (17mm)
Teeth: 16
| SKU | 5216 |
| Barcode # | 0020334521606 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5383: Gear set, 2-speed close ratio (2nd speed gear 40T, 13T-16T input gears, hardware)
$14.99
TRAXXAS 5237: Cooling head, PowerTune (machined aluminum, blue-anodized) (TRX® 2.5 and 2.5R)/ head p
$64.00
TRAXXAS 5322X Chassis, Revo® 3.3 (extended 30mm) (3mm 6061-T6 aluminum) (anodized blue)
$79.00
More info