Polar Lights MKA055 Star Trek 6: The Undiscovered Country Klingon K'ronos 1 Light Kit 1/350 Scale
SKU code: R2MKA055
Make 4 interest-free payments of $27.50 fortnightly and receive your order now.
Take the 1:350 scale KLINGON Battle Cruiser model kits to the next level of realism that plain plastic can’t deliver! A brass photo-etched sheet provides crisp window openings for either model and includes detailed parts for the K’t’inga. All wiring, plug-and-play circuit boards, and 38 LED lights comprise the battery-powered light kit. It features solder-free assembly. Included colored clear plastic parts finish the set to supply vibrant colored lights that alleviate the need for paint.
Features
- Compatible with POL997 Klingon Kronos One and POL950 Klingon K’T’inga
- All wiring included
- No solder required
- Power supply and plug-and-play circuit board hidden inside model
- Blinking beacons
- Colored clear plastic parts
- Photo-etch parts
- Requires 3 AA batteries (not included)
| SKU | R2MKA055 |
| Barcode # | 0849398056288 |
| Brand | Polar Lights |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Polar Lights 991 Star Trek U.S.S. Grissom 1/350 Scale Plastic Model Kit
$92.99
Polar Lights Star Trek TOS U.S.S. Enterprise w/ Pilot Edition Parts 1/350 Scale Model Plastic Kit
$234.99
Polar Lights 997 Star Trek 6: The Undiscovered Country Klingon K'ronos 1 1/350 Scale Model Plastic K
$205.00
AMT 1400 Star Trek Klingon Bird of Prey 1/350 Scale Model Plastic Kit
$59.99
More info