ICM 48801 Spitfire Mk.IX with RAF Pilots & Ground Personnel 1/48 Scale Model Kit
SKU code: ICM48801
Make 4 interest-free payments of $8.00 fortnightly and receive your order now.
ICM 48801 Spitfire MK.IX, with Raf Pilots & Ground Personnel, 1/48 #48801
Manufacturer: ICM Models (Ukraine)
Scale: 1/48
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Length of the model: 200mm
Wing span: 235mm
Description:
British fighter "Spitfire" - one of the "Flying Legends» II World War II. Modification of the Spitfire Mk. IX was obtained in 1942 by setting a more powerful engine.
The aircraft is reliable, easy to service with outstanding flight performance.
Kit includes:
- 220 plastic parts
- decal (sticker)
- prefabricated plastic figures
- 1 frame is made from transparent plastic (canopy)
- Scheme for staining patterns
- detailed instruction in Russian and English languages
| SKU | ICM48801 |
| Barcode # | 4823044400553 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.002700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info