ICM 1/32 AH-1G Arctic Cobra US Helicopter Model Kit – ICM32063
SKU code: ICM32063
Make 4 interest-free payments of $31.00 fortnightly and receive your order now.
AH-1G ‘Arctic Cobra’ US Helicopter
During the combat operations in Southeast Asia, the Cobras showed excellent survivability. They proved to be a reliable and powerful ground support aircraft, and
after the end of combat operations the helicopters continued to be in service with the
U.S. Army. Some helicopters were tested and operated in low-temperature conditions in Alaska, particularly at Elmendorf and Fort Richardson bases. Painted in white and red, these helicopters were also called “Arctic Cobras”.
Build the ICM 1/32 AH-1G Arctic Cobra, a detailed US helicopter plastic model kit featuring authentic Arctic Cobra markings, realistic scale detail and a finished size of 422mm x 106mm. Ideal for military aircraft model builders and collectors.
| SKU | ICM32063 |
| Barcode # | 4823044408719 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.013244000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 53056 Phu Bai Combat Base 1968 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $260.09
More info