Hobbywing Skywalker V2 ESC 100A 3-6s, 7A BEC
SKU code: HW80060441
Make 4 interest-free payments of $25.00 fortnightly and receive your order now.
Hobbywing Skywalker V2 100A 3-6s, 7A BEC HW80060441
The Skywalker series is back and in its version 2 it is now even more powerful and still just as affordable as its predecessor. The Skywalker ESCs are mainly developed specifically for RC airplanes and their properties offer everything a pilot's heart desires. Among them the built-in 32-bit microprocessor with a running frequency of up to 96 MHz and programming options that are in no way inferior to the predecessor. This includes e.g. brake type, brake force, cut-off voltage, the setting of the LiPo cells, start-up and search mode and of course timing and active freewheeling.
Of course, these controllers are also subject to the strict quality assurance by HobbyWing to ensure maximum safety and fun. The SkyWalker ESCs are particularly suitable for RTF models and beginners who are putting together their first model.
Features
- Compatible with various brushless motors
- Integrated 32bit microprocessor
- Equipped with DEO (Driving Efficiency Optimization) technology to improve throttle response and reduce controller temperature
- Effectively reduce the plane's landing distance with the programmable braking modes
- Various protections such as low voltage shutdown, overheat protection and throttle signal loss protection
- Easily programmable with the LED programming card or the transmitter
Technical Specifications
| Cont. Current: | 100A |
| Peak Current: | 120A up to 10 sek |
| Input Voltage: | 3-6S LiPo |
| BEC: | 7A / 5V Switch Mode BEC |
| Dimensions: | 85x36x9mm |
| Weight: | 92g |
| SKU | HW80060441 |
| Barcode # | 0088718502924 |
| Brand | HobbyWing |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.000924000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HobbyWing Quicrun WP 10BL60 G2 Brushless Sensorless 60A ESC
Now $83.69
Spektrum SPMXAE06 Avian 6-Amp Smart Lite BL ESC 2S-3S UMX 3-Pin
Now $40.50
TRAXXAS 3024R: XL-2.5 Waterproof FWD/REV ESC w/ Low Voltage Detection (LVD)
Now $141.21
More info