Evergreen 9904 Yellow Transparent Plastic Sheet Qty 2
SKU code: EG9904
Make 4 interest-free payments of $2.00 fortnightly and receive your order now.
This is the .010" x 6" x 12" Yellow Transparent Styrene Sheets from Evergreen Scale Models.
- Durable, stable and easy to cut for building to any size scal (scale converstion chart printed on package).
- OPS polystyrene for high visual clarity.
- Great for many scratch modeling needs -Model Railroadin -Architectural Model -Military Model -Industrial Model -Miniature -Ships and Planes.
- Sheet Size: 6" x 21" (152.4mm x 533.4mm)
- Thickness: .010" (0.25mm)
Two .010" x 6" x 12" Yellow Transparent Styrene Sheets
- Modeling knife
- Bonding solvent
- Painting Material (if desired)
| SKU | EG9904 |
| Barcode # | 0787026099040 |
| Brand | Evergreen |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.004480000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Evergreen 14037 .037'' Opaque White Polystyrene HO Scale Freight Car Siding 12''x24''
$29.99
Evergreen 9125 Plain Opaque White Polystyrene Sheet 3.2 x 152 x 305mm .125" x 6" x 12"
$11.99
More info