EA-18G Growler 1/48 Scale Kit
SKU code: 2824S
Make 4 interest-free payments of $17.25 fortnightly and receive your order now.
Description
COLOR INSTRUCTION SHEET - SUPER DECALS SHEET FOR 3 VERSIONS
FIGURE NOT INCLUDED
The Boeing EA-18 G Growler was designed to fulfill a specific U.S. Navy requirement. The aim was to commission a specialized carrier-based electronic warfare aircraft to replace the outdated Grumman EA-6B Prowler. The Growler is directly derived from the tandem-seat fighter F/A-18 F Super Hornet and retains all of its main aerodynamic features and characteristics. Its General Electric engines enable the Growler to attain a maximum speed of mach 1.8 and its flight performance is similar to that of the main carrier-based aircraft. The 2-man crew consists of the pilot and a WSO (Weapon System Officer). In place of the F/A-18’s 20 mm cannon the Growler has a dedicated electronic warfare system mounted. Additionally, on its hard points, the Growler can carry high and low band jamming pods, additional fuel tanks and AIM-120 AMRAAM missiles.
| SKU | 2824S |
| Barcode # | 8001283028240 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 60788 Lockheed Martin? F-16?CJ [BLOCK50] Fighting Falcon? w/Full Equipment 1/72 Scale Model W
$53.99
Tamiya 61053 Bristol Beaufighter Mk.VI 1/48 Scale Model Aircraft Series No.53
$41.99
Academy 12626 USN F-14A VF-84 "Jolly Rogers" 1/144 Scale Plastic Model Kit
$18.99
Academy 12347 USN PV-1 "Solomon Islands Theatre" w/ Aus Decals 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $71.99
More info