Conscendo 2.0m BNF Basic with AS3X+ and SAFE Select
SKU code: EFL32250
Make 4 interest-free payments of $180.00 fortnightly and receive your order now.
Product Details
|
||
Conscendo 2.0m BNF Basic with AS3X+ and SAFE Select OverviewThe E-flite Conscendo Evolution 1.5m took the market by storm, quickly becoming one of the most unique and popular E-flite models ever. Then, the UMX Conscendo surprised almost everyone and became one of the best-selling ultra micro models yet. Both models deliver a unique blend of soaring, sport, high-speed, and aerobatic flight performance that make them favorites for sport pilots and glider enthusiasts alike. The scaled-up Conscendo 2.0m offers the same unique blend of flight performance, plus additional features including separate flaps that can travel both ways for optional full-span aileron/flaperon/spoileron and crow operation. A 4S to 6S compatible power system, with a telemetry-capable 70A ESC, delivers a wide range of performance and flight times. The optional-use landing gear – that's quick and easy to install/remove without tools or fasteners – makes it possible to operate from smooth surfaces, including paved and fabric runways. Both versions are compatible with an optional LED night light set (sold separately) that gives you the option to fly all day and all night. Plus, the BNF Basic version also features a factory-installed AR8360T+ receiver to deliver full-range real-time telemetry, including altitude and variometer data, along with the benefits of enhanced AS3X+, optional-use SAFE Select, Hand Launch Assist, and Smart Transmitter File (STF) technologies. Many low-time to experienced pilots appreciate the one-of-a-kind blend of smooth soaring, sport, high-speed, and aerobatic flight performance the incredibly popular UMX and Conscendo Evolution 1.5m models offer. So much so that they've often asked for an even larger version. The E-flite Conscendo 2.0m is now the largest, most powerful, capable, and feature-rich Conscendo yet! The brushless power system, including a telemetry-capable 70-amp ESC, delivers plenty of thrust for fast climbs to soaring altitude, sport flying, and aerobatics with 4S 3200mAh to 5000mAh batteries. Or it delivers even more speed and thrust for unlimited vertical and aerobatic performance with 6S batteries. The higher-density EPO airframe with composite reinforcement throughout has the additional strength and stiffness to handle all that power and performance. It's also been designed to assemble extremely quickly and easily without any tools or fasteners. The two-piece stabilizers simply snap into place, while the two-piece wing with hands-free connections also snaps into or out of place for convenient storage and transport. Even the optional-use landing gear with wheel pants snaps into/out of place quickly, and along with the steerable tailwheel that's tucked away in the bottom of the rudder, makes it possible to take off from and land on smooth surfaces. The wing also features separate flaps that offer improved slow-flight capability, plus they can travel both ways for optional full-span aileron/flaperon/spoileron and crow operation. Both versions include six digital, metal-geared servos with ball-link equipped linkages to deliver precise and reliable control at every speed. The BNF Basic version also includes a factory-installed Spektrum AR8360T+ receiver to deliver full-range real-time telemetry, including altitude and variometer data, to compatible transmitters. Plus, it features the exclusive benefits of enhanced AS3X+, optional-use SAFE Select and Hand Launch Assist technologies, along with a convenient Smart Transmitter File (STF). Both versions are also compatible with an optional LED night light set (sold separately) that includes a controller so you can change the color and sequence of the lights right from the transmitter. It all adds up to deliver a unique flying experience you can't get with the smaller Conscendo or any other models! |
||
Conscendo 2.0m BNF Basic with AS3X+ and SAFE Select Video Overview |
||
Conscendo 2.0m BNF Basic with AS3X+ and SAFE Select Features
|
||
|
Skill Level 2 – Some Experience RequiredSkill Level 2 aircraft, like this one, are suitable for RC pilots who already have some experience and the skills to assemble, set up, and fly similar class models. You should have the experience and skills necessary to successfully fly models like the E-flite T-28 Trojan 1.1m, Sportix 1.1m, Conscendo Evolution 1.5m, or other similar class models before attempting to fly the Conscendo 2.0m BNF Basic version. |
||
|
|
|
|
|
Easy AssemblyNo glue or tools are required for assembly and you can have the Conscendo 2.0m ready to fly in less time than it takes to charge a battery! The two-piece stabilizers simply snap into place, while the two-piece wing with hands-free connections also snaps into or out of place for convenient storage and transport. |
||
|
|
|
|
|
Durable PrecisionConstruction with higher density EPO results in a stronger and stiffer airframe with a smoother finish. Combined with carbon and other composite reinforcement in the fuselage, wings and tails, the Conscendo 2.0m can handle higher speeds and higher energy aerobatics – yet is still lightweight to deliver excellent soaring and sport flying performance, plus long flight times with a mix of power on and power off flying. Plus, the six digital and metal-geared servos with ball-link equipped linkages deliver precise and reliable control at every speed. |
Functional FlapsSeparate flaps offer improved slow-flight capability and performance while also making it possible to take off and land in shorter distances and at slower speeds. The flaps can travel both ways, and by utilizing the optional advanced configuration setup, can be mixed with the ailerons to offer optional full-span aileron/flaperon/spoileron and crow operation.
|
|
Gear OptionsThe optional-use landing gear with wheel pants snaps into/out of place quickly, and along with the steerable tailwheel that's tucked away in the bottom of the rudder, makes it possible to take off from and land on smooth surfaces. Or, you can leave the landing gear off for increased speed and vertical performance, plus easy hand launches thanks to the automatic Hand Launch Assist Mode. |
Optional LightsThe LED night light set (sold separately) gives you the option to fly all day and all night! It also includes a controller so you can change the color and sequence of the lights right from the transmitter. |
|
Conscendo 2.0m BNF Basic with AS3X+ and SAFE Select Product Specs |
||
| Approximate Assembly Time | Less than 1 Hour |
| Battery | Sold Separately |
| CG (Center of Gravity) | 90mm ± 10mm |
| Charger | Sold Separately |
| Completion Level | Bind-N-Fly Basic |
| Connector Type | EC5, IC5 |
| Flaps | Yes |
| LiPo Compatibility | 4S, 5S, 6S |
| Material | EPO |
| Minimum Required Radio | Full-range 6-8+ channel Spektrum DSMX®/DSM2® compatible |
| Motor Size | 3130–480Kv |
| Motor Type | Brushless |
| Power Type | Electric |
| Product Length | 52.9" (1344 mm) |
| Product Weight | Without Battery: 84.5oz (2.40kg) / With Recommended Battery: 103.5oz (2.90kg) |
| Propeller Size | 12.8x10" |
| Radio | Sold Separately |
| Receiver | Included |
| Recommended Motor Battery | 4S 14.8V to 6S 22.2V 3200–5000mAh LiPo with EC5 or IC5 Connector (sold separately) |
| Servos | Included |
| Skill Level | Level 2 |
| Technology | AS3X+, SAFE, Smart Transmitter File |
| Trim Scheme Colors | Red, Grey and Black |
| Wingspan | 78.74" (2000 mm) |
| SKU | EFL32250 |
| Brand | E-Flite |
| Shipping Weight | 6.7000kg |
| Shipping Width | 0.560m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.151200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info.jpg)


.jpg)




