Arrma Aluminum Center Diff Set 50T 200K – ARA311118
SKU code: ARA311118
Make 4 interest-free payments of $35.50 fortnightly and receive your order now.
Arrma Aluminum Center Diff Set 50T 200K – ARA311118
This factory-assembled Arrma Aluminum Center Diff Set is a durable replacement unit for fast and efficient vehicle servicing. It features a precision red anodised aluminium diff case, 50T steel spur gear, tough steel internal gears, outdrives, bearings and 200k cSt silicone oil for reliable performance under extreme loads.
Includes
1 x Factory Assembled Center Diff, Aluminum Diff Case, 50T Steel Spur and 200k cSt Silicone Oil
Features
- Factory assembled and filled with 200k cSt silicone oil for fast and efficient servicing
- Tough steel internal gears and outdrives for long-lasting durability in all conditions
- Precision machined red anodized aluminum diff case offers increased durability
- Strong steel diff end cap
- 50T steel spur gear for increased durability under extreme loads
- Metal Cross Shafts and inserts for increased efficiency of fit and long-lasting durability
- Includes bearings for fast and efficient fit to your vehicle
| SKU | ARA311118 |
| Barcode # | 5052127042536 |
| Brand | Arrma |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.001056000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info