Leopard 1 A5 Main Battle Tank Model; Scale 1:35
SKU code: 6481S
Make 4 interest-free payments of $13.50 fortnightly and receive your order now.
GLUABLE RUBBER TRACKS - DECALS FOR 4 VERSIONS - COLOR INSTRUCTION SHEET
The Leopard 1 tank which entered into service in the mid1960s, formed the backbone of the Armoured Corps of Federal Germany and of several NATO Countries during the "Cold War" period. The Leopard’s battle role was of paramount importance, as it was at the forefront in engaging the overwhelming number of tanks that could be deployed by the armies of the Warsaw Pact. It was armed with the reliable 105mm L7 gun which was capable of using different types of ammunition. The A5 version was a significant improvement with the adoption of a modified turret capable of housing the new computerized target identification and fire control systems. Composite armour plates made of polycarbonate were also added and which significantly increased the protection and resistance from enemy ‘hits’.
| SKU | 6481S |
| Barcode # | 8001283064811 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35209 German Pz.Kpfw. IV Ausf.H Early Version 1/35 Scale Plastic Model Kit
$45.99
AFV Club 35291 Australian Army M113A1 APC w/ T50 Turret Vietnam War 1/35 Scale Model Plastic Kit
$89.99
Tamiya 35313 U.S. Light Tank M5A1 "Pursuit Operation" Set (w/4 Figures) 1/35 Scale Model Military Mi
$33.99
Tamiya 35365 U.S. Airborne Tank M551 Sheridan (Vietnam War) 1/35 Scale Model Military Miniature Seri
Now $70.20
More info