HobbyWing Quicrun WP 10BL60 G2 Brushless Sensorless 60A ESC
SKU code: HW30107300
Make 4 interest-free payments of $23.25 fortnightly and receive your order now.
The Hobbywing QuicRun WP 10BL60 G2 (part number HW30107300) is a waterproof 60A brushless sensorless ESC designed for 1/10 scale RC cars. It supports 2–3S LiPo power, delivers a robust 60A continuous and 360A peak current, and features a reliable 6V/3A switch-mode BEC to power your radio gear. Simple setup via the on-ESC SET button and support for Hobbywing LED/LCD Program Boxes make tuning straightforward, while a 30mm cooling fan keeps temperatures in check.
Specifications
- Scale: 1/10
- Motor type: Brushless; operates in sensorless mode (compatible with sensored brushless motors in sensorless operation)
- Waterproof: Yes
- Continuous/Peak current: 60A / 360A
- Input voltage: 2–3S LiPo
- BEC: Switch-mode 6V @ 3A
- Input wires: Black 14AWG 150mm x1; Red 14AWG 150mm x1
- Output wires: Black 14AWG 60mm x3
- Input connectors: None
- Output connectors: 4.0mm gold (female)
- Cooling fan: 30 x 30 x 10mm; 6V; powered by BEC
- Programming: SET button on ESC; LED Program Box supported; LCD G2 Program Box supported; LCD PRO supported; OTA programmer not supported
- Data and firmware: Extreme value, real-time and historical data not supported; firmware upgrade not supported
- Size: 46 x 36.5 x 34.3mm
- Weight: 82.6g (including wires and connectors)
- Suggested compatibility: 1/10 on-road, buggy, short course truck
- KV rating (motor limits): 2S LiPo ≤ 6000KV; 3S LiPo ≤ 3500KV (3652/3660 size motor)
| SKU | HW30107300 |
| Barcode # | 693899441322008871 |
| Brand | HobbyWing |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.000924000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum SPMXAE06 Avian 6-Amp Smart Lite BL ESC 2S-3S UMX 3-Pin
Now $40.50
More info