TRAXXAS 8455: Rebuild kit, GTR shocks
SKU code: 8455
Make 4 interest-free payments of $3.00 fortnightly and receive your order now.
Traxxas 8455: Rebuild kit, GTR shocks
(x-rings, bladders, pistons, piston nuts, shock rod ends) (renews 2 shocks)
Replacement part for these models:
- Unlimited Desert Racer®
Vehicle models vary! .. We DO NOT guarantee this will fit the vehicle specified in this listing!!
Verify that this item is appropriate for your vehicle. Consult your manual or vehicle manufacturer. Verify vehicle fit-ment before purchase.
| SKU | 8455 |
| Barcode # | 0020334845504 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 8451: Shocks, GTR, 134mm, silver aluminum (fully assembled w/o springs) (front, no threads)
$69.00
TRAXXAS 8445: Spring, shock, rear (natural finish) (GTR) (progressive, 1.042 rate) (2)
$17.00
TRAXXAS 8581X: Carrier, differential, aluminum (front or center)/ x-ring gaskets (2), ring gear gask
$36.99
More info